BASINDA HAS TURİZM
Has Turizm'e Plaket  Taşımacılar Gazetesi / 27 Ağustos 2008
Rusya’da faaliyet gösteren Türk otobüs firması Hastur, taşımacılık alanındaki başarılarından dolayı üçüncü kez “Altın At Arabası” ödülünü aldı.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Komünikasyon Ve Enerji Konseyi tarafından dördüncüsü düzenlenen “Altın At Arabası” ödülleri, Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Bazı belediyeler, valilikler, üniversitelerin araştırma birimleriyle çok sayıda firma, hava, deniz, kara ve demiryolu taşımacılığındaki başarılı projelerinden dolayı ödüllendirildi.


Törende Rusya’da taşımacılık alanındaki başarılı faaliyetlerinden dolayı Hastur’a da üçüncü kez “Altın At Arabası” ödülü verildi. Ödülü, Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selim Kara ve Hastur Rusya’nın Yönetim Kurulu Başkanı oğlu Ayhan Kara birlikte aldı. Hastur Rusya Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara, Rusya’da 1986 yılından bu yana taşımacılık alanında çalıştıklarını, 1995’den bu yana da Moskova’da Hastur Rusya şirketi adı altında faaliyette bulunduklarını belirtti. 1998 yılında yaşanan ekonomik krizi fırsata çevirdiklerini, Rusya’da şehirlerarası yolcu taşımacılığına başladıklarını anlatan Kara, bunun yanı sıra turizm ve otomotiv yedek parçası alanlarında da faaliyete başladıklarını ifade etti.

Rusya’da taşımacılık sektöründe kaliteli hizmet sunduklarını vurgulayan Kara, bunun sonucunda Rusya’da taşımacılık alanında verilen “Altın At Arabası” ödülünü üçüncü kez kazandıklarını, bu yılki ödülün “taşımacılık sektöründeki faaliyetlerle Rusya’nın uluslar arası ilişkilerine sağladıkları katkılar”dan dolayı verildiğini kaydetti.Hizmet alanı genişliyor
Kara, eski SSCB’nin dağılması ve iki kutuplu dünya düzeninin sona ermesi ile kurulan yeni dünyada, Rusya’nın büyük bir pazar olarak açılım sağladığını kaydederek, şunları söyledi: “Has Turizm, Ortadoğu’daki örgütlenmeden sonra kuzeye, dünyaya açılan Rus pazarına yöneldi. Yani artı 50 dereceden eksi 50 dereceye hizmet için yollar aşılıyordu. 1995 yılından bu yana Volga turları düzenleyen en önemli turizm şirketleri tercihlerini bizden yana kullandılar. Rusya’da 6 otobüs ile başladığımız filoyu 50 otobüse çıkardık. Geçen yıl Rusya’da 150 bin turist taşıyarak rekor kırdık. Ayrıca güçlü rakiplerimize karşın, Rusya sanatının mihenk taşı olan Bolşoy Tiyatrosunun taşımacılık ihalesini de kazandık.”

Kara, başta Olimpiyat Oyunları olmak üzere, UEFA, ULEB ve Şampiyonlar Ligi maçlarına gelen Türk ve yabancı kulüplerin sporcuları ve yöneticileri, siyasiler ve işadamı kafilelerini de taşıma işini başarıyla yerine getirdiklerini ifade etti.