BASINDA HAS TURİZM
Hastur'a Zolotaya Kolesnitsa Ödülü OTOBÜS DÜNYASI Dergisi / Aralık 2007
Türk Otobüsçüsünün başarısı: HASTUR'A ZOLOTAYA KOLESNİTSA ÖDÜLÜ


Rusya’da ulaştırma sektörünün Oscar’ı sayılan ‘Zolotaya Kolesnitsa’ (Altın At Arabası) Ödülü’ne bu yıl 2. kez sahip olarak; bu ödülü Rusya’da üst üste kazanan ilk yabancı sermayeli şirket oldu.

Rusya’da ulaştırma sektörünün Oscar’ı sayılan ‘Zolotaya Kolesnitsa’ (Altın At Arabası) Ödülü’ne bu yıl 2. kez sahip olarak; bu ödülü Rusya’da üst üste kazanan ilk yabancı sermayeli şirket oldu.

26 Ekim günü Kremlin Sarayı’nın 6 bin kişilik salonunda 16 taşımacılık devinin arasına girerek ödülü kazanan Hastur, Rusya’daki faaliyetlerinin 21. yılını kutluyor. Rus Parlamentosu, Ulaştırma Bakanlığı, Parlamento’nun Alt Kanadı Duma’nın Komünikasyon, Enerji Konseyi ve Moskova Valiliği’nin iştirakiyle havada, karada ve denizde en iyi ulaştırma firmalarını seçerek ödüllendirdiklerini söyleyen Ödül Komisyonu Başkanı Valeriy Yazev, ulaştırma hizmetlerinin Rusya’nın geleceği için çok önemli olduğunu belirtti. Ödülü Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara, Has Turizm’in kurucusu olan babası Mehmet Selim Kara ile birlikte, Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent’in elinden aldı. Törene Türkiye’den çok sayıda kamu, sivil toplum ve şirket temsilcisi katıldı. Hastur’un aldığı bu ödülü “Türk otobüsçüsünün uluslararası başarısı” olarak değerlendiren Türk ulaştırma sektörü temsilcileri Moskova’da Has Ailesi’nin mutluluğunu paylaştılar.

Has Turizm’in kardeş kuruluşu, yüzde 100 Türk sermayeli bir Rus şirketi olan Hastur, ödüle giden başarıya yirmi yıllık yolculuğun sonunda ulaştı. Ödülün tesadüf eseri kazanılmadığını dile getiren Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara, “Türkiye’de otobüsçülük geleneği olan bir ailem olduğu için diğer yarışmacılardan bir adım önde girdim bu yarışa. Bu başarıda eğitimimi burada almış olmam ve Rus kültürünü tanımam en önemli faktördür. 1986’da Enka personelini taşıyarak bu ülkeye taşıyarak Rusya’daki iş hayatına adım atan Has Turizm, daha sonra İstanbul-Moskova arasında Rusları taşıdı. 1995 yılında da Hastur adını alarak Moskova merkezli turizm ve personel taşımacılığına başladı” diyen Kara, hedeflerinin kaliteden ödün vermeden daha da büyümek olduğunu belitti.


HASTUR'UN BAŞARISI KUTLANDI
Türk kafilesinin akşam yemeğinde TOFED Kurucu Başkanı ve Metro Turizm Yatırımlar Grubu Başkanı Galip Öztürk, Ayhan Kara’ya bir plaket vererek kutladı. Öztürk, “Ayhan Kara gibi temsilcilerimizi yurtdışına göndermezsek, onların ne yaptığını bilmezsek, geleceğe bakış açımızı geliştiremeyiz. Bu ödülü Ayhan Kara’nın, Hastur’un, Has Ailesi’nin, Selim Kara’nın almasından çok duygulandım, çok mutluyum, başarılarının sürmesini diliyorum” dedi. UATOD Başkanı Ahmet Yalamanoğlu da Has Ailesi’ni kutlayarak bir plaket verdi. Temsa Pazarlama ve Satış Direktörü Ayhan Dayoğlu, Isuzu Pazaralama ve Satış Direktörü Fatih Tamay ve Safkar Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Üner ortak bir plaket, Daimler Chrysler Finansman adına da Otobüs Finansman Koordinatörü Uğur Erdinç ayrıca bir plaket sundu.

NE DEDİLER?
Talat AYDIN (Kara Ulaştırması Genel Müdürü): “Hastur’un Rusya’da bu ödülü alması Türkiye’deki otobüs sektörünün başarısıdır. Has Turizm deneyimini buraya taşıdı ve başarısını tescillendirdi. Sektör adına onur verici, kutluyorum.”

Sadullah ERGİN (Hatay Milletvekili): “Ülkemizin girişimci işadamlarının yurtdışındaki başarıları bizi gururlandırıyor. Üstelik, Hastur’un Hataylı olması sevincimi daha da artırıyor. Kutluyorum.”

Ahmet YALAMANOĞLU (UATOD Başkanı): Türk otobüsçüsünün başarısı gurur verici. Ayhan Kara, Moskova Üniversitesi’nde okudu, başarı ile bitirdi. Rus dilini öğrendi, kültürünü tanıdı. Ailenin geleneksel mesleği otobüsçülükle yurtdışında çalışma deneyimini birleştirerek başarıya ulaştı. Bugün alanındaki dev kuruluşlarla yarışarak bu ödülü kazandı. Has Ailesi’nin diğer oğulları, kızları kendi alanlarında başarı ile çalışıyor. Böyle evlatlar yetiştirmek her babaya, her anneye nasip olmaz. Kremlin Sarayı’ndaki tören sahnesinden baba Selim Kara ile oğul Ayhan Kara ödül alıp sahneden inerken baba mı daha mutlu oğul mu daha mutlu diye düşündüm. Baba mı daha gururlu, oğul mu daha gururlu, hangisi acaba? Allah, her babaya böyle evlatlar nasip etsin, her oğula da böyle baba...”

Galip ÖZTÜRK
Yurtdışına daha çok açılmalıyız

Türk kafilesinin akşam yemeğinde bir konuşma yapan TOFED Kurucu Başkanı ve Metro Turizm Yatırımlar Grubu Başkanı Galip Öztürk, “Her toplantıda dile getirdiğim gibi, Selim Kara’ların açtığı yol Türk otobüsçüsünün yoludur. Türk otobüsçüsü bu işi, dünya standartlarının üzerinde yapıyor. Bunu daha çok yaymalı ve aynı güçle çalışmalı... Ayhan Kara’lar çoğalmalı... AK Parti Grup Başkanvekili Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de aramızda, sayın vekilimizin de bilmesini istiyorum: Biz yolcu taşımacılığını çok üst düzeyde gerçekleştiriyoruz. İktidarınız treni destekliyor, demiryolunu yapıyor, denizden ÖTV almıyor. Bizim de isteklerimiz var. AK Parti hükümeti döneminde Karayolu Taşıma Kanunu’na kavuştu, ama hala yönetmeliklerle ilgili sorunlarımız var. Şehir içi taşımalar hariç, tüm taşımalar Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanmalıdır ve bize açılmalıdır. Yolcumuzu 100 km’den uzağa götürebiliyoruz ama 100 km içine sefer düzenleyemiyoruz. Bakanlık, ‘200 bin otobüsle nasıl uğraşalım’ diyor... Biz kurumsal bir sektörüz ama kurumsal olmayan kısa mesafe taşımalar bizim üzerimizde yer alıyor. Sayın vekilim bu sesimizi duyun. Türkiye’de bu iktidar döneminde, seyahat özgürlüğü artıyor. Türkiye nüfusunun üç katını taşıyoruz, bu sayı Avrupa’da yedi kat. Lütfen isteklerimize kulak verin, insanlarımızı daha düzenli kurumsal şirketler taşısın, kurumsal olmayanlar kurumsal şirketler haline gelsin.”


AKP Hatay Milletvekili Sadullah ERGİN, “Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği ile taşımacılığın kurumsal bir yapıya kavuşması hedefleniyor. Kurumsal tedbirleri aldık. Eksiklikler varsa, tabii ki giderilir. Bu süreçte emek sarf eden, ekmek arayan insanlar şüphesiz etkilendi, ama bu bir zorunluluk. Bugün tedbir almazsanız yarın daha ağır sorunlar çıkar...”İlhan AKSOĞANOĞLU (Aksoğanoğlu Zafer Turizm Başkanı):“Dünyanın en büyük şehirlerinden Moskova’da Hastur’un başarısı beni gururlandırdı. Kremlin Sarayı’nda ödül almak kolay değil. Has Ailesi’ni tebrik ederim.”

Hacı Zeki KIZILKAYA (Öz Diyarbakır Seyahat İşletmecisi):“Otobüsçüler olarak Hastur’un ödül almasından gurur duyduk, bunu her tarafa duyuralım.”

Necip KARTAL (Vangölü Seyahat Sahibi):“Meslektaşımızın Rusya’da ödül alması iyi işler yaptığını gösteriyor, Has Ailesi’ni kutluyorum.”ÜRETİCİLER DE KUTLADI
Ayhan DAYIOĞLU (Temsa Yurtiçi Pazarlama, Satış ve SSH Direktörü): “Ülkemizin bir otobüs ürecisi yetkilisi ve bir Türk vatandaşı olarak Kremlin’de bu ödül için sahneye çıkan Hastur’u kutluyoruz.”

Fatih TAMAY (Anadolu Isuzu Pazarlama ve Satış Direktörü):“Has Turizm’e hiç otobüs satmadık... Kremlin’deki tören sırasında Hastur adı anons edilip Selim Kara ve Ayhan Kara sahneye çıktığında, inanın duyduğum mutluluğu anlatamam. Milyonlarca liralık otobüs satsaydım bu kadar mutlu olamazdım. Sevincimden gözyaşı döktüm...”

Atilla ÜNER (Safkar Klima Yön. Kur. Başkanı):“Türk Otomotiv sektörü olarak otobüsçülerimizin yurtdışı başarıları bizi gururlandırıyor. Hastur’un başarısıyla sevindik.”

Uğur ERDİNÇ (Daimler Chrysler Services Finansman Türk A.Ş. Otobüs Finansmanı Koordinatörü):“Hastur’un başarısı gurur verici. Otobüslerini Moskova caddelerinde gördükçe daha da gururlandım. Bizim Has’a kattığımız değerden çok, Has bize, Türkiye’ye değer katmıştır. Kutluyoruz.”

Mehmet Selim KARA (Has Turizm Yönetim Kurulu Başkanı):“15 yaşında at arabası ile başladım bu işe. Onun için otobüslerimizin üzerinde at arabası vardır. 1950 yılında Kore Savaşı’ndan döndükten sonra bir otobüs aldım. 12 yıl otobüsün üzerinde, gece gündüz işimin başından ayrılmadım. Kore’de savaş zamanı, cephe gerisinde eğitime ne kadar önem verdiklerini gördüm. Bu beni çok etkiledi. Çocuklarımı okuttum. Çocuklarım bugün Afrika’dan Sibirya’ya kadar geniş bir alanda çalışıyorlar. Ben temel attım, oğullarım yapıyor. Bu ödülde mutluluğumuzu paylaşmak için buralara gelen ülkemizin kamu kuruluş ve iş dünyası temsilcilerine teşekkür ediyorum.”AYHAN KARA: Başarıya giden üç etken
Herkes bize travel işi yapmamızı önerdi; özellikle Rusları Antalya'ya tatile göndermemizi Ben iki bin acenteden biri olmak yerine, kendi alanımda tek olmayı tercih ettim.

Rus Kültürü, Avrupa standartları ve Türk misafirperverliğini sentezledik
"Biz kültürel olarak Ruslardan biriyiz, onlar gibi düşünüyoruz. İşimizdeki kalitede Avrupa standartlarını gözetiyoruz. Türk misafirperverliği geleneğimizle samimi, saygılı davranıyoruz. Bunu işimizin tüm alanlarına uyarladık; misafirlerimize ve çalışanlarımıza aynı şekilde yaklaşıyoruz. Çalışanlarımıza şunu söylüyorum: Ben şirketin birinci derecede yetkilisi ve temsilcisiyim. Misafirlerimizi ve şirketin ilişkisindeki herkes beni değil sizi görüyor, hepiniz şirketi temsil ediyorsunuz. Ben ne isem, nasıl davranıyorsam, nasıl giyiniyorsam sizi de öyle görmek istiyorum. Başarımızın temelinde bu yatıyor. Müşterimiz cep telefonundan bana, 24 saat ulaşabiliyor. Bu, diğer şirketlerde yok. Onlar akşam 17.00 olunca telefonlarını kapatıyorlar.

Çalışanlarımızın hepsi Rus, motivasyonda para önde geliyor.
“Bugün Rusları motive eden etmenlerin başında para geliyor, paralarını tatmin edici ve aksatmadan ödediğiniz zaman, tam kapasite çalışıyorlar. İkincisi adillik. Karşılarında adil bir yönetim görünce verimlilikleri had safhaya çıkıyor. Çalışanlarımız arasında ayrım yapmıyoruz, herkese eşit davranıyoruz, çalışma saatlerinde ve aldıkları ücretlerde mümkün mertebe adil olmaya çalışıyoruz. Buna çok dikkat ediyoruz.Zira adalet birçok şeyin çimentosudur.

Ödül için başvururken organizatörlere şunu sorduk: ‘Bizi kendi kulvarımızdaki rakiplerimizle mi değerlendireceksiniz, yoksa dev filoları olan kuruluşlarla mı?’ Kendi kulvarımızdakilerle değerlendirileceğimizi öğrendik ve yarışmaya katıldık.”

Ayhan Kara
Ayhan Kara, 1970 yılında Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da sürdüren Kara, Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nden mezun oldu. Büyüyen Rus pazarına yönelmek isteyen Ayhan Kara, Rusya’da da eğitim aldı. 1992-1997 yılları arasında “İnşaat Mühendisliği”- “Konut ve Sanayi Binaları” bölümünü başarı ile bitirdi. 1995-1997 yılları arasında aynı üniversitedeki Rusça öğretmenlik kurslarını tamamladı.

OTOBÜS ŞİRKETİ
HASTUR

Has Turizm, 1986 yılında Rusya’da ENKA’nın binlerce elamanını şantiyelere ulaştırdı. 1986-1992 yılları arasında, yüzlerce otobüsle -45’lere varan soğukta on binlerce mühendis ve işçiyi taşıdı. Laleli’nin Ruslar için canlı bir pazar olduğu 1992-1995 yılları arasında, İstanbul-Moskova hattında günde yaklaşık 30 sefer düzenleyerek taşımacılık hizmeti verdi. 1995 yılına kadar Rusya’da yabancı şirket olarak hizmet veren Has Turizm, yabancı şirketlerin yaşadığı sıkıntılardan kurtulmak için Rusya’da % 100 Türk sermayeli bir Rus şirketi kurdu. Ayhan Kara, 1998 yılında Hastur’un başına getirildi. Hastur çalışanlarının tamamı Rus; 70 personel ve 50 araçlık filoyla yılda 200 bin turist taşıyor.