BASINDA HAS TURİZM
Has Turizm'e Altın At Arabası Ödülü SABAH Gazetesi - Güney Ek'i / 5 Kasım 2007
Moskova'da düzenlenen törende Has Turizm'e ikinci kez altın at arabası ödülü verildi. Firmanın kurucusu Mehmet Selim Kara, dünyanın üç kıtasına hizmet verdiklerini söyledi.

Has Turizm Rusya'nın en büyük ve anlamlı Altın At Arabası ödülünü ikinci kez Moskova'da Kremlin Sarayı'nda aldı. Kara, taşımacılığında ikinci kez kendi alanında başarılı görünen Has Turizm'e verilen ödülü Kremlin Sarayı'nda düzenlenen görkemli törenle firmanın kurucusu Mehmet Selim Kara ile oğlu Ayhan Kara, salonu dolduran davetlilerin alkışları eşliğinde aldı.

TEŞEKKÜR ETTİ
Törenden sonra Türkiye'ye giden konuklarla birlikte Gala yemeğine katılan Has Turizm kurucusu Mehmet Selim Kara, bu işe 15 yaşında at arabacılığı ile başladığına dikkat çekerek, "Türkiye'de taşımacılık konusunda önemli bir yere gelmenin mutluluğu içindeyim" dedi. Kara firmanın bugünlere gelmesinde büyük özverilerde bulunan başta ailesi olmak üzere herkese teşekkür etti.

GURURUMUZ OLDULAR
Özellikle ödülde at resminin buunmasından son derece mutluluk duyduğunu kaydeden Mehmet Selim Kara, at arabacılığı ile başladığı kara taşımacılık bugün dünyanın 3 kıtasında aynı hizmeti vermenin mutluluğunu aile bireyleriyle birlikte yaşadığını dile getirdi. Hatay Milletvekili ve AKP Grupbaşkanvekili Sadullah Ergin ise, Has Turizm'in Hatay'ın gururu olduğunu ifade etti.

YALNIZ BIRAKMADILAR
Ödül törenini Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, Samanağ Belediye Başkanı Ali Terzi, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda, Türk Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal Baytaş ile ankara Trilye Restoran sahibi Süreyya Üzmez izledi.

Yaser ÇAPAROĞLU / HATAY

KREMLİN'DE ÖDÜL TÖRENİ
Geçen hafta başı Türk Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal Baytaş öğle yemeği sırasında; Moskova'da genç bir Türk çocuğuna özel bir ödül verilecekmiş, bizi de davet ettiler, "hemen pasaportunu hazırla" dedi. Ödülün mahiyetinden birazcık bahsedince o anda tüylerim diken diken olmuştu.

2 gün sonra Moskova'ya uçtuk. Moskova'da tur atarken rehberimiz havanın bulutlu olduğunu ama ne zaman Türkler gelse güneş açtığını söylüyordu. En çok sevilen mağazalar zincirinin "Ramstore", en ünlü markalardan birinin "Adil Işık" olduğunu öğrendik. Moskova'da kiraların çok yüksek olduğundan bahseden rehber hemen ekliyor; "Türk firması olan Enka'nın burada o kadar çok mülkü var ki kirasını hesaplamak bile zor" diyor. Gama'lar Nurol'lar ve pek çok Türk firmalarının başarılarını anlattıkça bizim içimizde güneş açmıştı bile.

26 Ekim günü saat 15:00'te Kremlin Sarayı'na girdik. İhtişamlı saray müzesinde Katina'nın elbisesi dikkatimi çekti. Ne kadar ince beli varmış! Abdülhamit'in hediye gönderdiği elmaslar ise hemen göz kamaştırıyor.

Ruslar'ın Oskar'ı sayılan "Zolotaya Kolesnitsa" isimli bu ödül töreni için Kremlin Sarayı'na girdik. Saat 16:00'da mükemmel bir organizasyon başladı. Sıkıcı olmasın diye aralara gösteriler, müzik şölenleri serpiştirilmiş.

KORE'DEN KREMLİNE
1940'lı yıllara kadar at sırtında postacılık yapan büyükbabanın oğulları İsmail ve Mehmet Selim Kara Kardeşler otobüsçülük yapmak amacıyla bir şirket kuruyorlar. Titiz ve azimli çalışmaları onları her geçen gün ileriye götürüyor. Ürdün'den Sudan'a, Arabistan'dan Mısır'a Yemen'den Türkiye'ye kombine taşımacılıkta kısa sürede çok önemli yere gelen Hastur firması yılmadan usanmadan çalışmalarına devam ediyor. Oğlu Ayhan ile birlikte ödül için anons edilen Mehmet Selim Kara göğsündeki Kore Gazisi madalyasıyla sahneye geliyor. Bir zamanlar Kremlin'den gönderilen emirlerle yapılan çalışmalardan sağ kurtulan Selim Bey, şimdi Kremlin'de Ruslardan ödül alıyor.

GENÇ AYHAN DESTAN YAZMIŞ
Moskova'da mühendislik okumaya giden Ayhan Kara okulunu iyi dereceyle bitirdikten sonra "Hastur" isimli "Türk sermayeli Rus Şirketi"ni kurar. Şehiriçi otobüs işletmeciliğinde dürüstlüğü, çalışkanlığı, titizliği ile ismini kısa sürede duyurur ve Rusların göz bebeği olur. Binlerce kişinin izlediği törende sadece tek yabancı firmanın bulunduğu, onun da bir Türk'e ait olduğu ulaştırma sektörünün en büyük ödülü anons ediliyor. Hepimizin gözleri doluyor. Oğluyla sahneye çıkan baba oğula deneyimli büyükelçimiz Kurtuluş Taşkent ödülü takdim ediyor. Ulaştırma Bakanı adına Kara ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın da törende hazır bulunuyor. Dakikalarca ayakta alkışlıyor ve çok gururlanıyoruz.

İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiç bir şey erişilemeyecek kadar yüksekte değildir. Moskova deniz seviyesinden çok yüksekte bir yer olmasına karşın Türkler her zaman zirvelere çıkar.

Süreyya ÜZMEZ / MOSKOVA