BASINDA HAS TURİZM
HASTUR'a Moskova'dan En İyi KOBİ Ödülü CUMHURİYET Gazetesi / 3 Kasım 2007
Rusya'da ulaştırma alanında faaliet gösteren şirketlere verilen "Altın At Arabası" ödülünü aldı
Ailesi tarafından şirketi tasfiye etmek üzere yollanan Ayhan Kara, Hastur'u bugün 50 çalışanlı, Moskova'nın alanında en iyi KOBİ'si unvanına sahip şirketine dönüştürdü.

Kökü 1930-40 yıllarına dayanan Has Turizm bünyesinde yer alan Hastur, bu yıl ikinci kez Moskova'nın en prestijli ödüllerinden birisini Türkiye'ye taşıdı.

Kremlin Sarayı'nda 3 bin kişilik salonda düzenlenen bir törenle Altın At Arabası ödülünü alan Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara, taşımacılığa at arabasıyla başlayan aile için buödülün ayrı bir önem taşıdığını söylüyor. Hastur'un “Turizm Taşımacılığında En İyi Küçük ve Orta Ölçekli Şirket” olarak aldığı ödül, ulaştırma alanında en iyi şirketlere veriliyor. Rusya'da 1986 yılından itibaren faaliyette bulunan Hastur'un bugünkü aşamaya gelmesi ilginç. Kara önce ailenin inşaat işlerine girmeyi planlamasıyla, Türkiye'de aldığı işletme eğitimi üzerine Moskova Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği eğitimi alıyor. İkinci gidişi 1998'e rastlayan Kara, “Aslında ben politikaya ilgi duyuyordum. Hata babamla biraz da bu sevdadan kurtulmam için Moskova'ya gönderdi” diyor.

Ancak hemen pes etmek istemeyen ve şansını denemek isteyen Kara'nın, o dönem, aksine şansızlıklar da peşini bırakmıyor. Krizin yanı sıra iki otobüsü de kaza ve yangın sonucu yitiriyor. 12 otobüsle faaliyet gösteren şirketin resmi iflası bile zorlaşıyor. Bir yandan hava taşımacılığının çok yaygınlaşması, bir yandan, kriz, şirketi iyice zora sokuyor.

“Ülkeden ülkeye taşımacılık artık imkansızdı. Üstelik aileden hiçbirşey isteyecek durumda değlidim. Çünkü onlar 'Kaça olursa olsun otobüsleri sat gel' diyolardı. Ancak burada şehirlerarası taşımacılıkta bir boşluk gördüm” diyen Kara, bir süre şehirlerarası taşımacılıktan sonra kent içi taşımacılıkta da boşluk olduğunu fark ediyor.

Tasfiyeden Zirveye
İşler biraz düzelmeye başlıyor, ancak otobüsler çok eski ve yeterli sermaye olmadığı için bir işbirliği arayışına giren Kara, Moskova'nın en büyük turizm taşıma şirketini ve aynı zamanda en büyük rakibini ortaklığa ikna ediyor. 20 otobüs alındıktan sonra son bulacak ortaklık, 12 otobüs alındıktan sonra bitiriliyor. Gerekçesini “Son model Mercedes'leri alıyorduk. Ama kent içi taşımacılığında mesafeler çok kısa ve büyük konfor gerekmiyordu. Orta seviyede bir otobüs de aynı işi rahatlıkla görüyor. Bunu fark ettik” sözleriyle anlatıyor. Bugün 50 kişilik bir ekiple hizmet verdiklerini aktaran Kara, Türkiye'den Moskova'ya turis getirdiklerini de ifade ediyor. Alanında en iyi ödülü almanın yolunu ise Biz Rusya kültürünü Türk misafirperverliğiyle birleştirmeyi başardık” cümlesiyle özetliyor.

Babaya armağan
Rus Parlementosu Ulaştırma Bakanlığı, Moskova Valiliği'nin ortaklaşa verdiği ödül, Kremlin Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Kara, babası Mehmet Selim Kara ile birlikte ödülü alırken “Babam taşımacılığa at arabası ile taş ve kum taşıyarak başladı. Bu ödülü ikinci kez almak babama verebileceğim en değerli hediye” dedi.

Olcay Büyüktaş Akça