BASINDA HAS TURİZM
Has Turizm Rusya'da Ödül Aldı YANKI Gazetesi / 8 Kasım 2006
HAS Turizm Rusya'da uluslararası taşımacılık yapan 60 şirket arasında birinci seçilerek altın at arabası ödülüne layık görüldü.

Taşımacılık sektörüne at arabacılığıyla başlayan Has Turizmin sahibi Mehmet Selim Kara; Bugün yurt içi dahil dünyanın her tarafında yolcu taşıyan 3 bini aşkın otobüs filosuna sahip Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden biri olduklarını söyledi.

Rusya'da yıllar önce Hastur otobüs işletmeciliğini başlatarak hizmet verdiğini ve şirketinin kısa zamanda geliştiğini belirtilen Mehmet Selim Kara'nın oğlu Ayhan Kara bu yıl Rusya'da yapılan uluslararası taşımacılığında 60 Rus şirketi arasında birinci seçilerek altın at arabası ödülüne layık görüldü. Altın at arabası ödülü verilmesi mutluluğunu Hataylı hemşerileriyle paylaşmak üzere Büyük Antakya Oteli ile İskenderun da Memo Restoran'da birer kokteyl veren Selim Mara, bugüne kadar kendilerini destekleyen ve güç veren Hatay halkını teşekkür etti.

Hatay Valisi Ahmet Kayhan, Hataylıları gururlandıran büyük başarının öyküsü olduğunu belirterek, “Bu başarı hem bizi hem de tüm Hataylıları gururlandırmıştır. M. Selim. Kara, Samandağ ilçesinden yaptırdığı 32 derslikli İlköğretim okulunda okuyan 1300 öğrenci kendisine Selim dede demekteler. Temennimiz böyle insanlar daha fazla kazanır ve ülke ekonomisine katkı sağlarlar” dedi.

Kara ailesi İskenderun Memo Restoran'da düzenledikleri ikinci kokteylde aldıkları ödülü ve geldikleri başarıyı davetlilerle paylaştı. CHP Hatay Milletvekili Aziz Yaşar, İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan ve çok sayıda davetlilerin katıldığı kokteylde konuşan HAS Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Latif Karaali, Gelinen noktanın temelinde çok çalışmak ve sürekli kaliteyi yakalama arzusu olduğunu vurguladı.

Babalarının taşımacılık sektörüne at arabası ile başladığını, birlikte çalışma, mücadele, iyi hizmet düşüncesiyle bugün Rusya'da kendilerine ödül kazandırdığını ifade eden Latif Karaali “Mutluyuz, gururluyuz. Bu ödül bize daha çok sorumluluk yüklemektedir. Bunun bilincinde el birliği ile çalışmaya mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan da, Has firması olarak verdikleri hizmet ve aldıkları ödülden dolayı, onlarla gurur duyduklarını, başarılarının devamını dilediğini söyledi.

At arabasından otobüs filosuna Hatay'ın Samandağ ilçesinde doğan ve ilkokulu orada okuduktan sonra babasına ait bir at ile Samandağ ilçesindeki PTT'ye ait evrak ve mektuplarını Antakya'ya taşıyan M. Selim Kara, daha fazla para kazanabilmek için küçük bir at arabası alarak hem evrak hem de yolcu taşımacılığı yaptı.

20 yaşına kadar at arabasıyla yolcu taşıyan M. Selim Kara, askerliğini Kore'de tamamladı. Kore'de yaptığı hizmetlerden ve başarıdan dolayı bir de üstün hizmet madalyası alan M. Selim Kara askerliğini tamamladıktan sonra kardeşi İsmail Kara ile birlikte küçük bir otobüs yaptırarak çalışmalarını sürdürdü. Akdeniz bölgesinde ilk otobüs işletmeciliği firmasını kuran Kara kardeşler Bursa'dan aldıkları 16 otobüs ile Hatay-İstanbul seferlerine başladılar. Her geçen gün biraz daha güçlenen Kara kardeşler otobüs sayılarını da artırarak Suudi Arabistan'a hacı adaylarını götürüp orada taşımacılık yaptılar. Kara ailesi şu anda 3 bin otobüs ile Libya'dan Sibirya'ya kadar yolcu taşımacılığı yapıyorlar.