BASINDA HAS TURİZM
Türk Otobüsçüsü Uluslararası Arenada Zirveye Böyle Çıktı Güle Güle Gazetesi / 26 Haziran 2006
Otobüsçülük tarihimizde bir ilk...

Yer; Kremlin Sarayı'ndaki ünlü Kongre Salonu... Muhteşem Salonu seçkin 6 bin konuk doldurmuş...Rusya'daki Ulaştırma sektörleri için "Oscar" sayılan "Zolotaya Kolesnitsa" yani "Altın Atarabası" ödülüne layık görülen Hastur'un Yönetim Kurulu Başkanı sahneye davet ediliyor. Türk otobüsçüsü Ayhan Kara; Sahneye ustası ve babası Mehmet Selim Kara ile kol kola çıkıyor. Rus-Türk İşadamları Dernek Başkanı Ali İhsan Ahıskalı, ödülü Ayhan Kara'ya sunuyor, sonra Mehmet Selim Kara'yı tebrik ediyor. Ardından; Ayhan Kara, aldığı ödülü babasına saygıyla takdim ediyor. Bu hareket davetliler tarafından coşkuyla alkışlanıyor.

HELAL OLSUN SİZE!
Uluslararası arenada Türk otobüsçüsüne büyük onur kazandıran Hastur'un başarısı, her kesimden büyük takdir aldı. Gururumuz Hastur; 198 aday firma arasında tek Türk işletmesi...

Yüzde 100 Türk sermayesi ile Rusya Federasyonu'nda 10 yıldır faaliyet gösteren Türk yolcu taşımacılığı ve turizm şirketi Hastur, başarıdan başarıya koşuyor. Ayhan Kara'nın şirketine kazandırdığı vizyon ve misyon "Zolotaya Kolesnitsa" (Altın Atarabası) ile ödüllendirildi. Bu ödül; Rusya'da "Ulaştırma Dünyası'nın Oscarı" sayılıyor.

Taşımacılık sektörünü geliştirmek ve şirketleri daha iyi olmaya özendirmek amacıyla düzenlenen yarışma için adaylar çok hassas araştırmalar sonucu seçiliyor. Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı ve Parlamento Alt Kanadı Duma gözetimindeki bir jüri tarafından yapılan seçime "Büyük Ödül" kategorisinde katılan Hastur'un yanında; kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımında faaliyet gösteren 198 kuruluş aday gösterilmeişti. Aday arasında Tek Türk Şirketi olan Hastur'un adaylığı, seçici kurul dışında Rusya'da bulunan rakipleri tarafından da onaylanmıştı.

Kremlin Sarayı'nda Komünist Partisi'nin ünlü Kongre Salonu'nda 6 bin seçkin davetlinin katıldığı törenin "en genç yönetici"si Ayhan Kara'ya ödülü Rus Türk İşadamları Derneği Başkanı Ali İhsan Ahıskalı tarafından verildi. Ödülünü almak için sahneye babası ve "ustası" Mehmet Selim Kara ile birlikte çıkan başarılı işadamı "Bu ödül bana değil, Türkiye'ye verilmiştir. Kalitemize verilen bu ödül, Türkiye'den yeni yatırımcıları davet edecektir." şeklinde konuşarak altın Atarabası ödülünü babasına sunması, büyük takdir gördü ve alkışlandı.

MOSKOVA'DAKİ "ONUR GECESİ" TANIK OLAN HERKESİ ETKİLEDİ...
Ödül töreninden sonra davetlilerden bir grup Kongre Salonu'nun lobisinde, Latif Karaali, eski sanayi ve ticaret bakanlarımızdan Hatay Milletvekili Fuat Çay, Ayhan Kara, Reşat Kara, Moskova Turizm Ataşesi Filiz Köse, Mehmet Selim Kara, Prof. Dr. Ercan Tezer, Nezih Kara, TOFED Genel Başkanı Ahmet Yalamanoğlu, Prof. Dr. Gazeteci Kenan Mortan ve Mustafa O. Dinçer Türk otobüs firması Hastur'un başarısını kutlamaya hazırlanıyor.

DEDİLER Kİ...
OTOBÜS SANAYİİMİZ, BAŞARISINI TÜRK OTOBÜSÇÜSÜNE BORÇLUDUR

Bizim işletmecilerimiz tıpkı sanayideki küreselleşme gibi bir sürece girdiler. Moskova'da Rusya Federasyonu'nun düzenlemiş olduğu törenle dağıttıkları "Altın Atarabası" ödülü, önde gelen şirketlerimizden Has Turizm'in Moskova'da açmış olduğu Hastur'a verildi. Hastur'un 14 otobüsle yürüttüğü turist taşımacılık hizmeti; Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödüle layık görülmesiyle sonuçlandı. Türk otomotiv sanayiini temsilen davetli olarak orada bulunmaktan büyük gurur duyduk. Çünkü oarada, sanayici-işletmeci işbirliğinin olumlu sonucunu gördük.

Küreselleşme derken Has Turizm adının altını bir defa daha çizeceğim. Değerli Başkanı; bu sektörün duayeni Mehmet Selim Kara Beyefendi 5 oğlunu yüksek tahsilini yaptırmak suretiyle dünyanın dört bir yanına dağıtmış. Yemen'de, Suudi Arabistan'da, Sudan'da, Bulgaristan'da ve Rusya'da çok etkili otobüs işletmeleri var. Hiç aklımıza gelmezdi Yemen'de bir Türk Otobüs işletmesinin olacağı... Olağanüstü zor koşullarda Sudan ve Yemen gibi ülkelerde başarılı çalışmalar yapılıyor.

İnanıyorum ki Türkiye, bu otobüs işletmecilik deneyimi ile Avrupa Birliği'nde ciddi bir taşımacı noktasına gelecektir. Zaman içinde, Avrupa Birliği standartlarını geliştirmek suretiyle bu işletmeciliği Avrupa Birliği'ne götürecektir. Tekrar altını çizmek istiyorum: Otobüs sanayiimiz Avrupa'da başarılıdır ve bu başarısını kendisini destekleyen, aynı zamanda eleştri ve önerileriyle de yeni ürünlerin ortaya çıkmasına yardımcı olan otobüs işletmecilerine borçludur.

Prof Dr. Ercan TEZER
HELAL OLSUN ÜLKEMİZİN YÜZÜNÜ AĞARTANLARA...

SIRADIŞI Yüzölçümüne ve nüfusa sahip bir ülkede, toplu taşımacılık dışında da olsa, otobüs ile grup taşıma kriterinde birinciliği elde etmek hiç kolay bir iş değil. Bu ödülü alan firmanın bir de "yabancı bir sahibi" olduğunu düşünürsek, ulaşılan başarının değeri daha fazla anlaşılıyor.

Bizim Hatay Has'a Mercedes-Benz Türk bayiliği verilmeden önce Ayhan Kara Moskova'dan Türkiye'ye dönecek ve işin başına geçecekti. Bu plan değişince çok üzülmüştük. Ancak "bir kaybımız var" diye düşünürken şimdi iki kazancımız var Biri; Antakya'da Züheyr Kara, diğeri Rusya'da Ayhan Kara kardeşimiz.

Ayhan Kara, babasıyla kol kola sahneye çıktığında göğsümüz gurur ile doldu. Hele konuşmasını akıcı bir Rusça ile yapınca, alkış daha da arttı. Onlar bu ödülü alınca; bizler hem Türk vatandaşı olarak gurur duyduk hem de Rusya'da kullandıkları Intouro'ların Türk üreticisi olarak...

Has Turizm çıtayı gittikçe yükseltse de; biz, diğer girişimcilerimize aynı başarıların nasip olmasını diliyoruz. Helal olsun ülkemizin yüzünü ağartanlara!

Eşref BİRYILDIZ