BASINDA HAS TURİZM
Hastur'a Rusya'dan "At Arabası Büyük Altın Ödülü" Dünya Gazetesi / 19 Haziran 2006
Hastur, dokuz yıldır organizasyon turizmi gerçekleştirdiği Rusya tarafından "At Arabası Büyük altın Ödülü"ne layık gördü.

Turizm taşımacılığının lider kuruluşu olarak da seçilen Hastur, bu ödülü alan tek yabancı firma oldu. Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara, ayrıca bu ödülü alan en genç girişimci seçilirken, Hastur'un dalında bu ödül Moskova metro yönetime ve Kamaz kamyonlarına verildi.

Kremlin'de Palas'ta Komünist Partisi eski kongre salonunda 6 bin kişinin katıldığı törende konuşan Ayhan Kara, "Bu ödül bana değil, Türkiye'ye verilmiştir. Kalitemize verilen bu ödül, Türkiye'den yeni yatırımları davet edecektir." şeklinde konuştu. Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve Rusya Parlamentosu Alt Kanadı duma gözetiminde bir jüri tarafından yapılan seçime "Büyük Ödül" kategorisinde katılan Hastur'un yanına kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımında faaliyet gösteren 198 kuruluş aday gösterilmişti. Üç aşamalı seçimde; vergi ödemeden, gerçekleştirilen işin kalitesine, dek bir dizi performans değerlenndirildi. Seçimin bir diğer ilginç yanı rakiplerin ödülü onaylaması koşulunun aranması oldu.

1970'den bu yana Moskova'da organizasyon turizmi yapan Hastur, yaklaşık 50 otobüsle 2005 yılında 150 bin kişi için organizasyon gerçekleştirdi. Hastur otobüsle ulaşım siparişlerini ağırlıklı olarak www.hastur.ru adresinden internet üzerinde yürütüyor.

Rus İşadamları Derneği Başkanı Ali İhsan Ahıskalı'nın Büyük altın Ödülü'nü, Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara'ya verdiği törende Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selim Kara da bulundu.