BASINDA HAS TURİZM
Has Turizm Belgeseli Hürriyet Yaşam / 31 Mart 2004- Çarşamba
Bu sütunlarda Has Turizmin güzel bir icraatını sizlere nakletmiş, Antakya'yı Türkiye'nin her bölgesine, arabaların üstüne yapılan resimlerle taşıdıklarını anlatmıştım. Has Turizmin Yönetim Kurulu Üyesi Nezih Kara da beni aramış ve firmalarını anlatan bir CD göndereceklerini söylemişti. Pazartesi günü Has Turizmin Adana Müdürü Fethi Gözübatık ve yardımcısı Mehmet Künlev ziyaretime gelerek CD'yi bana teslim ettiler. Seçimden sonraki ilk gündü, yapılacak çok iş vardı ama aklım da bu belgeseldeydi. İşleri bir kenara bırakıp CD'yi bilgisayarıma yerleştirdim.

Sonuna kadar soluksuz izledim. Has Turizmin kurucuları Mehmet Selim Kara ile İsmail Kara'nın çalışmalarına hayran kaldım. 50'li yılların Türkiye'sinde taşımacılık yok gibi birşeydi ve at arabaları, tren, kamyonlar nakil araçlarıydı. Ve dünyada bir kaos vardı.

Selim bey askere Kore'ye gitmişti. Belgeselde Selim Amca anılarını anlatırken “Gördüm ki savaş var diye eğitim aksamıyor. Eğitim devam ediyor. Anladım ki herşeyin başı eğitim.” Kore'de şöförlük yapmış Selim Amca... Savaş bitince ülkeye döndüğünde bir kamyon almış ve karoserini değiştirip otobüs haline getirmiş, sonra da Mersin seferlerini başlatmış... Derken bugün 3000 otobüslük bir filoya sahip olmuşlar.

Şirketin Genel koordinatörü Latif Karaali'nin konuşmalarını da dinledim belgeselde. Hayran kaldım. Yönetim Kurulu üyeleri Özcan, Reşat, Ayhan ve Nezih Kara'nın anlattıkları ise Has Turizmin neden bu kadar güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.

Doğrusunu isterseniz Has Turizmin otobüslerini yollarda gördüğüm için sadece Türkiye'de çalışıyorlar sandım ama yanılmışım. Merkezi Antakya'da olan firmamızın Moskava dahil Ortadoğu'nun her ülkesinde ve ayrıca Avrupa'da bile ağları var. Yani Has Turizm 1950'den bu yana hızla gelişen, modernleşen 6000'i aşkım şoförüyle insanları işlerine ve sevdiklerine kavuşturan bir firma...

Keşke Mehmet Ali Birand imzasını taşıyan ve Bir Başarı Öyküsü adını taşıyan Has Belgeselini izleyebilmiş olsanız... O zaman çocuklarımıza belki kendi işinizi kurun, küçük bir yeriniz olsun ama tıpkı Selim Amca ve İsmail Bey gibi çok çalışın, dürüst olun, işinizi sevin, mutlaka başarırsınız, diyebilirdiniz... Has Turizme daha nice başarılar ve yatırımlar diliyorum.

Yolunuz her zaman açık olsun...