BASINDA HAS TURİZM
HAS TURİZM'e Zolotaya Kolesnitsa Ödülü Hürriyet Gazetesi / Çukurova GAP / 5 Kasım 2006
Bu tür haberler beni heyecanlandırıyor.
Bölgenin adını dünyanın dört bir yanına taşıyan Has Turizme Zolotaya Kolestinsa ödülü verildiğini duyduğumda “Helal olsun” dedim.
Bundan bir süre önce Has Turizmle ilgili bir yazı yazmıştım. Ve o dönemde buluştuğum Has Turizm yöneticileri “Nereden insan varsa biz oradayız” demişti.

Evet, bugün Has Turizm gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında gidebileceği her yere yolcu taşıyor. Şimdi sizlere bu ödülün ne anlama geldiğini aktarmak istiyorum...

Nedir Zolotaya Kolesnitsa Ödülü?
Yanıt şöyle:

“Zolotoya Kolesnitsa” Rusça'da “Altın At Arabası” anlamına gelir. Bu ödül ulaştırma sektöründe Rusya'nın en büyük ödülüdür. Rusya'da ulaştırma sektörünün Oscar'ı olarak bilinen bu ödülün organizasyonu Rusya Duma'sı, Ulaştırma Bakanlığı ve Rusya ulaştırma sektörünün önde gelen bilim ve siyasi adamlarından oluşan Organizasyon Komitesi tarafından yapılmaktadır. Bu organizasyon ve ödülün temel amacı kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımının liderlerini seçmek, onları taçlandırmak ve teşvik etmektir.

Bu ödüle her firma aday olabilir mi?
“Bu ödüle aday olabilmek için zorlu bir süreçten geçmek gerekmektedir. Organizasyon Komitesi'nin ön şartlarına uygun olmak sadece “Yarışmacı” statüsünü kazandırır. Aday olabilmek için aranan kriterler tamamen farklıdır. Organizasyon Komitesi, şirketlerin adaylığını onaylamadan önce geniş çaplı bir araştırma içine girer.

Komite yarışmacı şirketlerin çalışma ilkelerini, vizyonlarını, mali ve mesleki yeterliliklerini, yaptıkları hizmetleri, personelini ve yöneticilerini gözden geçirir. Tüm kriterleri karşılayan şirketler “Aday” ilan edilir.

Sonra ne olur?
Asıl iş yeni başlamıştır: Ulaştırma Bakanlığı, Trafik Müdürlüğü ve Vergi Dairesi'ndeki incelemeler “Aday” hakkında daha detaylı bilgilere ulaşılmasına yardımcı olur. “Aday” şirketlerin hizmet verdiği şirketler mercek altına alınır.

Her “Aday” şirket kendi alanındaki rakipleriyle kıyaslanır. Şirket hakkında rakiplerinden de bilgi alınır. Araç parkı, çalışan sayısı, kontrat adedi, iş hacmi, hizmet kalitesi, kaza katsayısı ve hata oranı adaylık kriterlerinden sadece birkaç tanesidir.

Her yıl düzenleniyor mu bu yarışma?
Bu yıl ikincisi düzenlenen Zolotaya Kolesnitsa ödülleri Kremlin Sarayı'ndaki törenle sahiplerine verildi.

RUSYA'NIN LİDERİ
Saydığımız aşamalardan büyük bir başarıyla geçen “HASTUR”, Rusya'nın en iyi “Küçük ve Orta Ölçekli Şirket” dalında “Altın At Arabası” ödülüne layık görülürken, “Turizm Taşımacılığı” alanında Rusya'nın lideri ilan edildi. Has Turizm'in Rusya'daki şirketi “HASTUR” 14 Haziran 2006 tarihinde Kremlin Sarayı'nda 6 bin seçkin davetlinin huzurunda Zolotaya Kolesnitsa ödülünü aldı. Hadi geelin de heyecanlanmayın, bu haber hoşunuza gitmesin... Mümkün mü?

Eminim Antakyalılar da bu ödüle çok sevinmiştir.
İskenderun'da Memo Restaurant var.
Has Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selim Kara, alınan ödülü tüm dostlara ilan etmek için Memo Restaurant'ta 3 Kasım Cuma akşamı bir gece düzenledi. Bu gecede ilan Türkiye'ye duyuruldu...
Sayın Kara yönetimindeki Has Camiasını ben de yürekten kutluyor, ülkemize ve bölgemize kazandırdıkları ödül için bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum...
Yolunuz açık olsun, ellerinize sağlık...