BASINDA HAS TURİZM
Atakaş ve Kara ödüllerini aldılar ÖZYURT Gazetesi / 15 Temmuz 2008
"Meclis Üstün Hizmet Ödülleri" sahiplerini buldu...

Hataylı İşadamları Recep Atakaş ve Mehmet Selim Kara ödüllerini TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın elinden aldılar.

TBMM "Üstün Hizmet Ödülü" verilmesi kararlaştırılan 74 kurum ve kişi, Meclis'te düzenlenen TBMM'deki bir törende Hataylı işadamları Recep Atakaş ve Mehmet Selim Kara ödüllerine TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın elinden aldılar.

TBMM tarafından, ülke ve yaşadığı kente karşılıksız hizmet eden 74 kişi ve kuruma verilen, "Üstün Hizmet Ödülü" dağıtımın Meclis'te düzenlenen törenle yapıldı. Törene TBMM Başkanı Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanları Sait Yazıcıoğlu ve Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eskiTBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM Başkanvekilleri, milletvekilleri ve Üstün Hizmet Ödülü alan kişi ve kuruluşları aday gösteren vali ve belediye başkanları katıldı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ödül sahiplerine, "Sizin gibi özverili insanlarımız ve kuruluşlarımız sayesinde gelecekten çok umutluyuz. Sizler, eğitim başta olmak üzere çeşitli alanlarda yaptığınız yatırım ve yardımlarla karanlıkta ışık olmaktasınız. Bilinmelidir ki bu ve buna benzer, Türk milletinin birliğini, bütünlüğünü, huzurunu, kalkınma heyecanını örselemeye, durdurmaya hiçbir güç yetmez, yetmeyecektir. Her şart altında Türkiye, kendisine hedef olarak koyduğu istikamette, modernleşme, çağdaşlaşma, kalkınma yolunda; heyecanından, azminden, kararlılığından zerrece kaybetmeden yoluna devam edecektir. Sevinçliyiz çünkü ülkemize hizmet eden, milletimizin sorunları için gönül veren insanlarla beraberiz ve onlara ödül vereceğiz" dedi.

ÖDÜL SÜRECİ

TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında toplanan Başkanlık Divanı, bu yıl ki TBMM Onur Ödülü'nün Prof. Dr. Halil İnancık'a, 74 jurum ve kişiye de "Üstün Hizmet Ödülü" verilmesini kararlaştırmıştı. Hatay'dan da işadamları Recep Atakaş Rusya'nın Demir Çelik Devi MMK ile Türkiye'de 1,3 milyar dolar yatırım yaparak İskenderun Körfezi'nde demir çelik fabrikasının temelini attı. Ayrıca eğitime verdiği katkılarla da ön plana çıkan isim oldu.

Rusya'da altın at arabası ödülünü üçüncü kez Türkiye'ye kazandıran Has Turizm sahibi Mehmet Selim Kara da TBMM üstün hizmet ödülüne layık görüldü.

Hatay İl Meclisi Üstün hizmet ödülü için Recep Atakaş, Bedi Sabuncu, Nemci Asfuroğlu ve Mehmet Selim Kara'nın isimlerini önermişti. Geçen yıl ise işadamı Fuat Tosyalı bu ödülü alan isim olmuştu.