HAS TURİZM ÖDÜLLER
3. "ALTIN AT ARABASI" Ödülü / Rusya Ulaştırma Bakanlığı  Ulaştırma Dünyası / 14 Temmuz 2008- Pazartesi

HAS TURİZM RUSYA'NIN ULAŞTIRMA OSCAR'I ZOLOTAYA KOLESNİTSA'YI (Altın At Arabası) 3.KEZ KAZANDI
 
Has Turizm’in Rusya’daki şirketi HASTUR başarılarını yeni bir ‘Altın At Arabası’ ile perçinliyor. Üst üste 3. kez Zolotaya Kolesnitsa Ödülü'nü kazanan Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan KARA, Rusya'da başarının ince ayrıntılarda gizli olduğunu kaydetti.

Rus Kültürü-Avrupa Standartları-Türk Misafirperverliği” sloganıyla hareket edip müşteri memnuniyetini ön plana çıkararak başarıya ulaştıklarını söyleyen KARA, bir hizmeti veya bir ürünü piyasaya sunmadan önce kendilerini tatmin edip etmediğine baktıklarını sözlerine ekledi.

Has Turizm'in Rusya'daki şirketi HASTUR, kuruluşundan itibaren gösterdiği başarı grafiği ile her yıl büyümeye ve müşteri portföyünü arttırmaya devam ediyor. Bu başarıların meyvesini de hem sektör içinde hem de devlet katında almayı sürdürüyor. HASTUR, Rusya Ulaştırma Bakanlığı'nın verdiği ve Ulaştırma Oscar'ları sayılan Zolotaya Kolesnitsa yani Altın At Arabası Ödülü'nü üst üste 3. kez alma başarısını gösterdi. HASTUR, daha önce de turizm taşımacılığında en iyi küçük ve orta ölçekli şirket dalında bu ödülü 2 kez kazanmıştı. Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Komünikasyon Ve Enerji Konseyi tarafından dördüncüsü düzenlenen ''Altın At Arabası'' ödülleri, Haziran ayında Kremlin Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Bazı belediyeler, valilikler, üniversitelerin araştırma birimleriyle çok sayıda firma, hava, deniz, kara ve demiryolu taşımacılığındaki başarılı projelerinden dolayı ödüllendirildi. Törende Rusya'da taşımacılık alanındaki başarılı faaliyetlerinden dolayı HASTUR'a da kendi kategorisinde 3. kez ''Altın At Arabası'' ödülü verildi.

Altın At Arabası Ödülü'nü, geçen yıllarda olduğu gibi HAS TURİZM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selim KARA ve HASTUR Rusya'nın Yönetim Kurulu Başkanı oğlu Ayhan KARA birlikte aldı. HASTUR, daha önce de turizm taşımacılığında en iyi küçük ve orta ölçekli şirket dalında bu ödülü 2 kez kazanmıştı. HASTUR Rusya Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan KARA, Rusya'da 1986 yılından bu yana taşımacılık alanında çalıştıklarını, 1995'den bu yana da Moskova'da HASTUR Rusya şirketi adı altında faaliyette bulunduklarını belirtti.

KISA SÜREDE GELEN BAŞARI
HASTUR'un başarı hikayesi aslında yöneticisi Ayhan KARA'nın yüksek eğitimini Rusya'da almasıyla örtüşüyor. Babasının tavsiyesi ile Rusya'da yüksek eğitimini tamamlayan KARA, bu süreçte hem Rusya'yı, Rus kültürünü hem de Rus insanını yakından tanıma fırsatı buldu. HAS TURİZM'in Türkiye, Arabistan, Suriye, Yemen'deki faaliyetlerinden sonra kuzeye açılma hedefinin tetikleyicisi olarak ilk faaliyetler başlatıldı. 1986 yılında Rusya'da taşımacılık sektöründe çalışmaya başlayıp, 1998 yılında yaşanan ekonomik krizi fırsata çevirdiklerini, Rusya'da şehirlerarası yolcu taşımacılığına başladıklarını anlatan Ayhan KARA, bunun yanısıra turizm ve otomotiv yedek parçası alanlarında da faaliyette olduklarını ifade etti. Rusya'da taşımacılık sektöründe kaliteli hizmet sunduklarını vurgulayan KARA, bunun sonucunda Rusya'da taşımacılık alanında verilen ''Altın At Arabası'' ödülünü 3. kez kazandıklarını, bu yıl ki ödülün ''taşımacılık sektöründeki faaliyetlerle Rusya'nın uluslararası ilişkilerine sağladıkları katkılar''dan dolayı verildiğini kaydetti. Ayhan KARA, "Kremlin Sarayı'nda babamla birlikte 3. kez böyle büyük bir ödülü almak benim ve ailem için gurur kaynağı" dedi.

Babası Mehmet Selim KARA'nın bir at arabasıyla taşımacılık sektörüne girdiğini belirten Ayhan KARA, 65 yıl sonra bir başka ülkede ödül kazanmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. KARA, Rusya'da taşımacılık sektöründeki faaliyetlerini devam ettireceklerini ve bu alandaki liderliklerini pekiştireceklerini söyledi. KARA, Rusya sanatının mihenk taşı olan Bolşoy Tiyatrosu'nun taşımacılık ihalesini güçlü rakiplerine karşın üst üste 3. kez kazandıklarını belirterek 1995'te 6 yeni otobüs ile girdikleri Rusya pazarında filoyu 50'ye çıkardıklarını, geçen yıl Rusya'da 150 bin turist taşıyarak rekor kırdıklarını sözlerine ekledi.